Plener malarski

                             

Plener malarski na Zamku w Toszku to  spotkanie artystyczne, w którym biorą udział twórcy z całej Polski i z zagranicy. Odbywa się zawsze w maju. Uczestnicy pleneru tworzą prace związane  z miastem, jego legendami i zabytkami. Twórczo oddają ducha miejsca, w którym malują.

Idea i projekt pleneru zostały zaakceptowane przez Zarząd ZPAP Polska Sztuka Użytkowa - Okręg Opole, Marszałka Województwa Opolskiego, Urząd Miejski w Toszku i Dyrektora Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

zzzzz

 

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Toszku pochodzi z XIII wieku. Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI w., kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, siedziba grodu toszeckiego, należący do książąt śląskich. W XV wieku drewniane budowle zostały zastąpione murowanym zamkiem przez księcia Przemysława, który odbudował zamek po najazdach husyckich. Po jego śmierci w 1484 r. zamek stał się własnością książąt opolskich. Następnie przeszedł w ręce Habsburgów jako lenno Królów Czeskich. Zamek został wykupiony przez rodzinę Redernów i odbudowany w stylu renesansowym po pożarze w 1570 roku. Odbudowę kontynuował hrabia Colonna, który poślubił siostrzenicę Rederna. W XVIII w. rezydencja kilkakrotnie zmieniała właściciela, najpierw był nim baron Johann Dietrich von Peterswald, potem Franciszek Karol Kotuliński, rodzina Pasadowskich, w końcu rodzina poety Josepha von Eichendorfa. W 1797 r. Eichendorfowie sprzedali posiadłość hrabiemu Franciszkowi Adamowi Gaschinowi. To za panowania tej rodziny na zamku wybuchł w 1811 roku pożar, który strawił większość zabudowań. Po pożarze nie planowano już odbudowy rezydencji. W 1840 r. ruinę kupił Abraham Guradze. Jego rodzina była w posiadaniu zamku do roku 1945 i mieszkała w pałacu wybudowanym w miejscu dzisiejszego parkingu. Pałac został  spalony w 1945 roku przez Armię Czerwoną. W latach 1958–1963 częściowo odbudowano zamek na zlecenie ówczesnego wojewody śląskiego Jerzego Ziętka. Dziś zamek jest siedzibą Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

 

 

 

Informujemy, że funkcję inspektora ochrony danych w naszej placówce pełni Pani Agnieszka Kwaśnik

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: 788 353 115