OFERTA WYNAJMU SAL ZAMKOWYCH

Zamek w Toszku to doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy integracyjnej, spotkania biznesowego, konferencji. Oferujemy możliwość zorganizowania imprezy w plenerze jak również w zabytkowych salach zamkowych.

 

Zamek w Toszku wpisał się na stałe w mapę atrakcyjnych miejsc organizowania tego typu imprez. Zamkowa infrastruktura posiada unikalny klimat - to trzy sale dostosowane do wymagań klientów z dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym oraz sanitarnym.

 

Sala Peterswaldska (duża), Sala Possadowska (średnia), Sala Rycerska (mała), Zaplecze kuchenne (bez naczyń) i Dziedziniec zamkowy.

 

Dla każdego z naszych klientów przygotowujemy indywidualną ofertę dostosowaną do potrzeb.

Dodatkowe informacje Dział Marketingu i Organizacji Imprez

nr tel.: 32 233 44 93
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy!

zzzzz

 

Informujemy, że funkcję inspektora ochrony danych w naszej placówce pełni Pani Agnieszka Kwaśnik

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

Centrum Kultury Zamek w Toszku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej: Centrum Kultury Zamek w Toszku

Strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Mapka_Toszek-2.jpg

Mapka_Toszek-1.jpg

 

Dotacja udzielona ze środków Powiatu Gliwickiego w 2021 r. w wysokości 120 000 zł na realizację zadań biblioteki powiatowej.

Dotacja udzielona ze środków Powiatu Gliwickiego w 2022 r. w wysokości 140 000 zł na realizację zadań biblioteki powiatowej.

Logo powiatu gliwickiego

 

Centrum Kultury "Zamek w Toszku" jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupione zostały: przenośne komputery, dysk zewnętrzny, oprogramowanie antywirusowe, graficzne i MS Office, głośniki komputerowe. Koszt ogółem zadania wynosi 12150 zł, z tego 10 200 zł dofinansowania z Instytutu Książki.

Logo instytu książki

 Logo MKiDN

Centrum Kultury „Zamek w Toszku” w 2022 r. otrzymało „Dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0” . Wartość dofinansowania to kwota 4038,00 zł.

W 2021 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" otrzymał w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1. Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCZ 2.0" dofinansowanie w kwocie 3926 zł. Zakupiono 140 książek drukowanych, w większości literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W 2020 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5000,00 zł. Zakupiono 192 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2020 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5000,00 zł. Zakupiono 192 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

 

Informacja o pragramie Kraszewski dla Bibliotek 2015 - logo programu

Dzięki programowi dotacyjnemu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2015” i wsparciu samorządu w Toszku, Centrum Kultury „Zamek w Toszku” Dział Bibliotek i Filia w Paczynie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy do prac bibliotecznych. Za środki pozyskane zakupiono: 1 laptop z oprogramowaniem, 2 zestawy komputerowe z oprogramowaniem, jednostkami zasilającymi (UPS), drukarką, urządzeniem wielofunkcyjnym i czytnikiem kodów kreskowych. Program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2015" ma na celu podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.

logo BN Narodowy program rozwoju czytelnictwa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2019 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5000,00 zł. Zakupiono 192 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2018 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5000,00 zł. Zakupiono 194 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2017 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5500,00 zł. Zakupiono 230 książek drukowanych w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2016 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 6500,00 zł. Zakupiono 271 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2015 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5920,00 zł. Zakupiono 307 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W 2014 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 4500,00 zł. Zakupiono 228 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

W 2013 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 4500,00 zł. Zakupiono 206 nowości wydawniczych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

W 2012 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 5300,00 zł. Zakupiono 235 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

W 2011 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 6450,00 zł. Zakupiono 262 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

W 2010 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 3200,00 zł. Zakupiono 157 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2009 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 3200,00 zł. Zakupiono 150 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2009 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 3200,00 zł. Zakupiono 150 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2008 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 8400,00 zł. Zakupiono 353 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2007 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 11640,00 zł. Zakupiono 637 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2006 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 9000,00 zł. Zakupiono 478 książek drukowanych, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2005 r. Dział Bibliotek w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” uzyskał dofinansowanie w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w kwocie zł 9300,00 zł. Zakupiono 432 książki drukowane, w większość literaturę piękną dla dzieci i dorosłych.

 

Wirtualny spacer po toszeckim zamku

Budynek bramny                                           Dziedziniec

....

Wieża - I piętro                                              Wieża - sala konferencyjna

....

Wieża - III piętro

 

 

Zmiana godzin otwarcia kawiarni:

Wtorek-piątek 10.00-18.00
Sobota, niedziele i święta 11.00-19.00

 

Kawiarnia zamkowa zaprasza w czwartki i piątki w godzinach od 11 do 18 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach od 11 do 19

Oferta urodzinowa Oferta urodzinowa

 

Regulamin urodzin w kawiarni Colonna

Zdjęcia Marcin Witkowski

 

Zajęcia edukacyjne Centrum Kultury "Zamek w Toszku"

 

Zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych na toszeckim zamku
    
1. Grupa plastyczna Motylki    - instruktorka Angelika Kałmuk
2. Grupa plastyczna Sówki  - instruktorka Angelika Kałmuk
3. Grupa Plastyczna starsza – instruktorka Iwona Jaszczyszyn
5. Grupa taneczna – TANIEC NOWOCZESNY Szkoła Tańca Let's Dance z Gliwic – instruktorka Oliwia Zawadzka
6. Grupa taneczna –GRUPA BALETOWA Szkoła Tańca Let's Dance z Gliwic – instruktorka Sandra Połeć
7. Nauka gry na gitarze klasycznej– instruktor Henryk Pielichowski.
8. Nauka gry na gitarze elektrycznej – instruktor Henryk Pielichowski
9. Zespół muzyki dawnej Tibiarum Scholares – instruktorka Iwona Ewertowska-Mener
10. Mażoretki grupa taneczna – instruktorka  Agata Chlodek
11. Gimnastyka dla dorosłych – instruktorka Agnieszka Gabryś
12. Zajęcia PILATESU – instruktorka Aneta Węglarz
13. Zajęcia STEP AEROBIKU – instruktorka Aneta Węglarz
14. Chór TRYL – dyrygent Maria Garbal
15. Warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych - instruktor Piotr Sidor
16. Zajęcia JOGI – instruktorka Katarzyna Szota-Eksner

 

>> Dokumenty do pobrania

 

METRYCZKI PROWADZĄCYCH

Oliwia Zawadzka - od 2004 roku związana z tańcem, początkowo nowoczesnym, od kilku lat specjalizuje się  w Hip-Hopie. Stale szkoli się w wielu technikach tańca, nie zamykając się tylko na swój styl.

Tancerka grupy eLDe CREW, trenerka grup turniejowych
i początkujących zarówno dziecięcych jak i młodzieżowych i dorosłych. Spełnia się jako choreograf i tancerz wielu tanecznych inicjatyw. Certyfikowany Trener Zumba Fitness, Form Tanecznych Hip-Hop, Animator Czasu Wolnego, Trener Animacji Polskiej Akademii Rozwoju i Kształcenia Personalnego KREATO, Organizator OTTN ‘Gold Contest’, Wychowawca kolonijny, Menager Studia Tańca Let’s Dance w zakresie social mediów

Na swoich zajęciach skupia się na znajomości podstaw, poczuciu rytmu i zwiększaniu możliwości swojego ciała poprzez wzmacnianie go. Ale przede wszystkim na dobrej zabawie, bo to ona jest podstawą rozwijania się w swojej pasji. 

 

 

 

Iwona Ewertowska-Mener jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zabrzu w klasie śpiewu. Jest nauczycielem dyplomowanym z II stopniem specjalizacji z muzyki. Doskonali swoje umiejętności w ramach kursów doskonalących na uczelniach w Krakowie, Gdańsku i Bydgoszczy. To niestrudzona propagatorka muzyki dawnej i chóralnej.

Jest założycielką jedynego na terenach wiejskich Zespołu Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares”, który powstał w 1993 r., a działa przy Centrum Kultury „Zamek
w Toszku”. Zespół wykonuje utwory renesansowe, zarówno instrumentalne, jak
i instrumentalno-wokalne, śpiewając w kilku językach, m. in. łacińskim, polskim, włoskim, niemieckim , francuskim i hiszpańskim. Na swym koncie zespół ma liczne sukcesy. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz zdobywcą znaczących nagród, m. in. Ministra Edukacji Narodowej, Starosty Świętokrzyskiego. Wielokrotnie koncertował za granicą.

W zespole występują dzieci, które doskonalą swoje umiejętności w zakresie gry na fletach, emisji głosu, dykcji i ruchu scenicznego. Na swoim koncie "Tibiarum Scholares" ma liczne sukcesy. Jest laureatem festiwali i konkursów o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.

  Henryk Pielichowski jest dyplomowanym nauczycielem z 34 letnim stażem pracy. Pracował w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum, szkole policealnej, kolegium nauczycielskim, Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach, Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2 Zabrzu, Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzińcu, Młodzieżowym Domu Kultury Gliwicach, gdzie obecnie pracuje. Grał w zespołach muzycznych na gitarze elektrycznej i  opiekował się młodzieżowymi zespołami rockowymi. Wielokrotnie był członkiem jury w przeglądach muzycznej twórczości młodzieżowej. Jest jurorem
w FUNDACJI RYTM GLIWICE.  Od wielu lat prowadzi własną Szkółkę Muzyczną F.U.H.PRELUDIUM w Gliwicach. W roku 2013 otrzymał Pierwszą Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w Dziedzinie Upowszechniania Kultury Muzycznej. Henryk Pielichowski prowadzi od kilku lat naukę gry na gitarze dla dzieci i młodzieży
w Centrum Kultury ,,Zamek Toszek”
.

 

Informacja o otwarciu biblioteki w wymienione soboty od godziny 9 do 13 w styczniu: 21 go oraz 28go, w lutym 11go oraz 25go

 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mój widok z okna”.
Konkurs jest częścią zadania „Śląsk – moje miejsce na Ziemi”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Logo "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

Powiatowy konkurs plastyczny "Mój widok z okna" - składanie prac od 4 do 26go maja 2023r.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia

 

Zapraszamy na Narodowe Czytanie utworów Adama Mickiewicza ze zbioru "Ballady i romanse", które odbędzie się 7.09.2022 r. o godzinie 10:00 na dziedzińcu Toszeckiego Zamku. Plakat - Bibliolato 2022

 

 

Kiedy otwarte w soboty

Książka na telefon, zadzwoń - 32 233 43 44

 

Plakat - Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mała Książka Wielki Człowiek - Zapraszamy dzieci do biblioteki

 

 

Biblioteka w Toszku

 

Początki Biblioteki w Toszku sięgają roku 1946, kiedy powstał dekret Krajowej Rady Narodowej (17.04.1946 r.) O bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Rok później Toszek otrzymał pierwsze przesyłki z książkami, dzięki którym biblioteka powstała i rozpoczęła swoją działalność. Jej pierwsza siedziba znajdowała się na toszeckim rynku. Oficjalne otwarcie miało miejsce jednak dopiero 16.01.1949 r.

W 1968 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę – została przeniesiona do zabytkowego Zamku, do dwóch pomieszczeń od strony wschodniej. Do 1975 r. działała pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna, a po likwidacji powiatu jako Gminna Biblioteka Publiczna. W ciągu kilkudziesięciu lat Biblioteka posiadała filie w Ciochowicach, Paczynie, Kotulinie, Sarnowie, Wilkowiczkach i Ligocie Toszeckiej, jednak w chwili obecnej nie posiada już ani jednej filii.

W 1990 r. biblioteka otrzymała dodatkowe pomieszczenie na pierwszym piętrze, gdzie powstał Oddział dla Dzieci, w 1994 Zarząd Gminy podjął decyzję o włączeniu Biblioteki w struktury Ośrodka Kultury, likwidując jej osobowość prawną. Obecnie Biblioteka to Dział Bibliotek Centrum Kultury „Zamek w Toszku” i znajduje się w dwóch pomieszczeniach na pierwszym piętrze w budynku bramnym.

Zgodnie z Porozumieniem nr. RPU 00288.2020 z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie woli przejęcia przez Gminę Toszek od Powiatu Gliwickiego zadania w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej, Dział Bibliotek Centrum Kultury „Zamek w Toszku” rozpoczął  w dniu 1 grudnia 2020 r. realizację w/w zadań.

Biblioteka gromadzi literaturę piękną oraz popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, zgodnie z potrzebami środowiska. Księgozbiór jest systematycznie powiększany dzięki środkom samorządowym, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Starostwa Powiatowego oraz darów. Ze względu na zawartość treściową zbiory gromadzone w Bibliotece mają charakter uniwersalny, tzn. zawierają wydawnictwa z wszystkich dziedzin wiedzy. Księgozbiór przekazany ze zlikwidowanej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach to księgozbiór regionalny: wszystkie publikacje w nim zawarte dotyczą naszego regionu, w szczególności powiatu gliwickiego, ale także śląska i ważnych dla niego postaci. Księgozbiór ten zawiera również wydawnictwa fachowe, które są niezbędne w wykonywaniu ustawowych zadań biblioteki powiatowej.

W swojej codziennej pracy Biblioteka nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia swój księgozbiór, ale jest również punktem animacji kultury, stara się integrować czytelników poprzez organizowanie imprez kulturalnych takich jak np. wystawy, konkursy, warsztaty, poranki głośnego czytania, spotkania autorskie czy bibliolato.

 

Wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych

 

Biblioteka Powiatowa


 

 

 

Kalendarium imprez na 2020 rok

OGÓLNA KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH


W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.
Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.
1.    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Centrum Kultury "Zamek w Toszku", 44-180 Toszek, ul. Zamkowa 10 zwany dalej CKZT
2.    Jeśli ma Pani/Pan pytania dotyczące sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie działania CKZT, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może się Pani/Pan skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych CKZT (Pani Agnieszka Kwaśnik) za pomocą adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
3.    Administrator danych osobowych – CKZT - przetwarza Pani/Pana dane osobowe na podstawie obowiązujących przepisów prawa, zawartych umów oraz na podstawie udzielonej zgody.
4.    Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu/celach:
a)    wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na CKZT;
b)    realizacji umów zawartych z kontrahentami CKZT;
c)    w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
5.    W związku z przetwarzaniem danych w celach o których mowa w pkt 4 odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:
a)    organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa;
b)    inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z CKZT przetwarzają dane osobowe których Administratorem jest CKZT.
6.    Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt 4, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
7.    W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługują Pani/Panu następujące uprawnienia:
a)     prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych;
b)     prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych – w przypadku gdy dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
c)     prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym), w przypadku gdy:
- dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
- osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
- osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
- dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
- dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
d)     prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych – w przypadku, gdy:
- osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych,
- przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
- Administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
- osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych, do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
e)     prawo do przenoszenia danych – w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
- przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
- przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany;    
f)     prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych – w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
- zaistnieją przyczyny związane z Pani/Pana szczególną sytuacją, w przypadku przetwarzania danych na podstawie zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej przez Administratora,
- przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą jest dzieckiem.
8.    W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.
9.    W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu przez CKZT Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.
10.    W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter dobrowolny.
11.    Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.
12.    Pani/Pana dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

 

 

Wypis celów przetwarzania z rejestru czynności przetwarzania dla spraw dotyczących Biblioteki (udostępnianie zbiorów)

 

Przetwarzanie danych osobowych Państwa, Państwa dzieci, podopiecznych za zgodą rodziców lub opiekunów odbywa się na podstawie obowiązujących przepisów prawa:

- Ustawa o bibliotekach z 27 czerwca 1997 r.,
- Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej) oraz na podstawie udzielonej zgody.

Cele przetwarzania danych niezbędne do wykonywania usługi (działalności):

a) zapewnienia ochrony udostępnianych i wypożyczanych zbiorów;
b) dochodzenia ewentualnych roszczeń prawnych;
c) prowadzenia statystyk dotyczących korzystania z Biblioteki;

W związku z powyższymi celami przetwarzania danych odbiorcami danych osobowych mogą być podmioty przetwarzające dane osobowe zgodnie z umowami podpisanymi z Administratorem Danych (CKZT)

Inne cele wyłącznie wynikają z odrębnej zgody.

Zakres przetwarzanych danych wynikający z korzystania:

imię i nazwisko;
pesel;
adres zamieszkania;
nr telefonu;
adres e-mail;
karty bibliotecznej;

 

Czas przechowywania danych:

Dane osobowe będą przechowywane przez okres pozostawania czytelnikiem Biblioteki, jednak nie dłużej niż 5 lat od końca roku, w którym ostatni raz wypożyczono materiał biblioteczny oraz dla osób korzystających z pozostałych usług 5 lat od daty upływu ważności karty.

 

Państwa prawa dotyczące wpływu na własne lub dzieci oraz podopiecznych dane osobowe zostały wymienione w treści "OGÓLNA KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH"

Kompleks Boisk Orlik

 

12 Kompleks boisk sportowych ,,ORLIK 2012"

Obiekt powstał w ramach rządowego programu „Moje boisko – Orlik 2012”,
gdzie Gmina Toszek pozyskała w łącznej wysokości 833 tys. złotych, z czego:
500.000,00 zł – pochodziło z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki
333.000,00 zł – pochodziło z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

W skład kompleksu sportowo-rekreacyjnego wchodzą:
-boisko do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, o wymiarach 30 x 62 m wraz z trybunami,
-boisko wielofunkcyjne (do gry w koszykówkę i siatkówkę) z nawierzchnią poliuretanową, o wymiarach 19,1 x 32,1 m wraz z trybunami,
-zaplecze sanitarno-szatniowe
-parking dla 8 stanowisk.

System pracy na boisko ORLIK od 1.11.2020 r  wchodzi w cykl zimowy.
Informujemy że aby skorzystać z boisk należy wcześniej umówić się  z animatorem na określony termin.
Oto kontakty do poszczególnych animatorów boiska ORLIK pełniących dyżury w wyznaczonych dniach:

Brygida – 506 656 711
Krzysztof – 602 584 120
Maciej - 731 260 232

  Od 1.03.2021 r rozpoczynamy cykl letni:
poniedziałek - czwartek od 16.00 do 21.00
piątek i sobota od 17.00 do 22.00
niedziela od 16.00 do 21.00

 

REGULAMIN
 

boisko orlik1
boisko orlik2
Orlik 15:04 
 Orlik 15:09  Orlik 18:00  Orlik 18:07
 Orlik 18:07  Orlik 18:08  
 
z arch. UM w Toszku.

Uroczyste otwarcie Kompleksu boisk sportowych ,,ORLIK 2012"

 

 

W trakcie realizacji:

 

Fotolove - z aparatem w świat. Warsztaty fotograficzne dla dzieci od 7 do 9 roku życia. Luty - czerwiec 2023r.

 

Centrum Kultury „Zamek w Toszku” realizuje projekt „Cyfrowy Zamek” w ramach programu „Konwersja cyfrowa domów kultury” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2. „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Priorytetowej „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Konwersja cyfrowa domów kultury to projekt o charakterze systemowym. Celem programu jest:

  • wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej;
  •  doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online.

 

Loga UE RP FE

 

 

Projekt W seniorze siła!

Plakat Biznes Mama

 

Projekty zrealizowane:

 

Tytuł projektu: "Wzrost atrakcyjności turystycznej i promocji lokalnych produktów poprzez zakup 25 domków wystawienniczych na potrzebę realizacji lokalnego wydarzenia kulturalnego" -

Kwota udzielonej pomocy 36.746,00 zł

Zdjęcie ludzi na rynku przy budkachZdjęcie budek na rynkuZdjęcie ludzi na rynku przy budkachZdjęcie budek na rynku

 

Loga UE i EFR

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

 

 


Remont wraz z programem postępowania konserwatorskiego uszkodzeń bastei Zabytkowego Zamku w Toszku
Cel: naprawa bastei oraz bastei alkowy, elementów muru obronnego zamku w Toszku
Wartość dofinansowania
Śląski  Wojewódzki Konserwator Zabytków: 53,800 zł

1

Cyklinowanie parkietów w pomieszczeniach zamkowych : Biblioteka, Czytelnia, Sala Peterswaldska, Sala Possadowska
Cel: cyklinowanie podłóg  w pomieszczeniach zamkowych, renowacja
Wartość dofinansowania:
Starostwo Powiatowe Gliwice ; 16,000zł 

12

 


Unia Europejska

 

 

 

 

 


Remont wraz z programem postępowania konserwatorskiego dla fragmentu osuniętego muru obronnego

Cel: odtworzenie i wzmocnienie osuniętych fragmentów muru obronnego

Wartość dofinansowania:

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w kwocie 94,435 tys.

Powiat Gliwicki w kwocie 30 tys.

 

mury

 

Tytuł projektu: Modernizacja systemu grzewczego zabytkowego obiektu infrastruktury turystycznej Zamek w Toszku

Cel: Wzrost atrakcyjności obszaru Gminy Toszek poprzez modernizacje systemu ogrzewania Centrum Kultury „Zamek w Toszku”

Wartość dofinansowania: 137 807,00 zł

Projekt „Modernizacja systemu grzewczego zabytkowego obiektu infrastruktury turystycznej Zamek w Toszku mającą na celu Wzrost atrakcyjności obszaru Gminy Toszek poprzez modernizację systemu ogrzewania Centrum Kultury „Zamek w Toszku” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w  ramach działania ”Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  .

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

2014 r. Animator - Moje Boisko - Orlik 2012

2014 r. IX Brewerie Toszeckie – husycka zawierucha. Promocja turystyczna zamku w Toszku poprzez wydarzenie historyczne.

2013 r. Remont bramy przejazdowej budynku bramnego

2013 r. "Epizody toszeckie" - zbiór felietonów historycznych dotyczących zamku w Toszku i okolicy.

2013 r. "VIII Brewerie Toszeckie - czyli dobre i złe porządki hrabiny Anny Marii Colonny. Promocja turystyczna zamku w Toszku poprzez wydarzenie historyczne"

2012 r. Remont i uroczyste otwarcie studni toszeckiego zamku

2012 r. „Jak odnaleźć skarb?- promocja Zamku w Toszku wśród młodych turystów”

2012 r. Promocja zabytków znajdujących się na Szlaku Spichlerza Górnego Śląska – sposobem na poprawę atrakcyjności wizerunku obszaru.

2010 r. Złote Średniowiecze na Zamku w Toszku