Plakat - Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mała Książka Wielki Człowiek - Zapraszamy dzieci do biblioteki

Dział Bibliotek Centrum Kultury "Zamek w Toszku" realizuje od grudnia 2020 r. oprócz dotychczasowej działalności zadania biblioteki powiatowej.

Biblioteka gromadzi literaturę piękną oraz popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy zgodnie z potrzebami środowiska. Księgozbiór liczy 30617 książek systematycznie powiększając się dzięki środkom samorządowym, dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darów. Ze względu na zawartość treściową zbiory gromadzone w Bibliotece mają charakter uniwersalny, tzn. zawierają wydawnictwa z wszystkich dziedzin wiedzy. W swojej codziennej pracy biblioteka nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia księgozbiór, ale także jest punktem animacji kultury, stara się integrować swoich czytelników poprzez częste organizowane imprez kulturalnych np. wystawy malarstwa, konkursy plastyczne na kartki Bożonarodzeniowe lub ozdoby choinkowe, kroszonki, warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych, poranki głośnego czytania, popołudnia poezji i prozy, zajęcia dla dzieci podczas wakacji i ferii.

 

Wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych

Ul. Zamkowa 10

44-180 Toszek

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 32 233 43 44

 

Możesz nas znaleźć również na Facebooku, wpisując Biblioteka w Toszku

 

GODZINY OTWARCIA DLA CZYTELNIKÓW:
poniedziałek, piątek 9.00 - 15.00
wtorek - czwartek 10.00 - 18.00
sobota: nieczynne

 

Czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z Internetu.

Biblioteka w Paczynie - zawieszona działalność do momentu rozwiązania problemu lokalu.

 

Pomieszczenia biblioteki zdjęcie 1

Pomieszczenia biblioteki zdjęcie 2

Pomieszczenia biblioteki zdjęcie 3

Pomieszczenia biblioteki zdjęcie 4

 

Historia biblioteki

 

Początki Biblioteki w Toszku sięgają roku 1946, kiedy powstał dekret Krajowej Rady Narodowej (17.04.1946 r.) O bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Rok później Toszek otrzymał pierwsze przesyłki z książkami, dzięki którym biblioteka powstała i rozpoczęła swoją działalność. Jej pierwsza siedziba znajdowała się na toszeckim rynku. Oficjalne otwarcie miało miejsce jednak dopiero 16.01.1949 r.

W 1968 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę – została przeniesiona do zabytkowego Zamku, do dwóch pomieszczeń od strony wschodniej. Do 1975 r. działała pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna, a po likwidacji powiatu jako Gminna Biblioteka Publiczna. W ciągu kilkudziesięciu lat Biblioteka posiadała filie w Ciochowicach, Paczynie, Kotulinie, Sarnowie, Wilkowiczkach i Ligocie Toszeckiej, jednak w chwili obecnej nie posiada już ani jednej filii.

W 1990 r. biblioteka otrzymała dodatkowe pomieszczenie na pierwszym piętrze, gdzie powstał Oddział dla Dzieci, w 1994 Zarząd Gminy podjął decyzję o włączeniu Biblioteki w struktury Ośrodka Kultury, likwidując jej osobowość prawną. Obecnie Biblioteka to Dział Bibliotek Centrum Kultury „Zamek w Toszku” i znajduje się w dwóch pomieszczeniach na pierwszym piętrze w budynku bramnym.

Zgodnie z Porozumieniem nr. RPU 00288.2020 z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie woli przejęcia przez Gminę Toszek od Powiatu Gliwickiego zadania w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej, Dział Bibliotek Centrum Kultury „Zamek w Toszku” rozpoczął  w dniu 1 grudnia 2020 r. realizację w/w zadań.

Biblioteka gromadzi literaturę piękną oraz popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, zgodnie z potrzebami środowiska. Księgozbiór jest systematycznie powiększany dzięki środkom samorządowym, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Starostwa Powiatowego oraz darów. Ze względu na zawartość treściową zbiory gromadzone w Bibliotece mają charakter uniwersalny, tzn. zawierają wydawnictwa z wszystkich dziedzin wiedzy. Księgozbiór przekazany ze zlikwidowanej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach to księgozbiór regionalny: wszystkie publikacje w nim zawarte dotyczą naszego regionu, w szczególności powiatu gliwickiego, ale także śląska i ważnych dla niego postaci. Księgozbiór ten zawiera również wydawnictwa fachowe, które są niezbędne w wykonywaniu ustawowych zadań biblioteki powiatowej.

W swojej codziennej pracy Biblioteka nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia swój księgozbiór, ale jest również punktem animacji kultury, stara się integrować czytelników poprzez organizowanie imprez kulturalnych takich jak np. wystawy, konkursy, warsztaty, poranki głośnego czytania, spotkania autorskie czy bibliolato.